Progresuojanti raumenų relaksacija
2019-03-04 by Jolanta Dulinskienė *Uncategorized @lt

Progresuojanti raumenų relaksacija

Mokėjimas ir gebėjimas atsipalaiduoti patyrus stresą ar bendrai pradėjus jausti įtampą ilgainiui leidžia sumažinti streso lygį (Khanna, Paul, Sandhu, 2007).

Progresuojanti raumenų relaksacija yra relaksacinė intervencija, kuri reguliariai taikoma veikia atpalaiduojančiai ir neutralizuoja neigiamą streso poveikį ir leidžia žmogui grįžti į pusiausvyros būseną (Perminas, Pečiulienė, Jarašiūnaitė, Gustainienė, 2014).

Sistemingas šios relaksacijos taikymas sumažina kasdienį patiriamą stresą, padidina sveikatai palankaus elgesio tikimybę. Taip pat atsipalaidavimas, kuris vyksta relaksacijos metu, lavina organizmo atsparumą stresui, didina distreso tolerancijos slenkstį, pagerina miego kokybę, imuniteto atsparumą bei bendrą žmogaus savijautą.

Progresuojančios raumenų relaksacijos efektyviai sumažina pulso dažnį, o padažnėjęs pulsas yra siejamas su streso patyrimu. Šios relaksacijos metu didelis dėmesys yra skiriamas raumenų įtampai ir jų atsipalaidavimo fiksavimui.

Pati relaksacija paremta pastebėjimu, kad norint atpalaiduoti žmogaus psichiką ir kūną reikia atpalaiduoti skersaruožius raumenis (Jacobs, 2001). Labai svarbu, kad žmogus ilgainiui išmoktų pastebėti įtampą savo kūne ir gebėtų atpalaiduoti raumenis ir tą įtampą paleisti, o to eigoje ir sumažinti stresą. Relaksacijos metu, kuomet prašoma įtempti raumenis, yra generuojami nerviniai impulsai ir siunčiami į smegenis.

Šį raumenų – nervų fenomeną užsiėmimų metu yra mokoma įsisąmoninti. Žmogus, išmokęs atpažinti įtampą, pradeda gebėti ją atpalaiduoti.

Išmokti atpažinti padeda sistemingas praktikavimas įtempiant ir atpalaiduojant raumenis bei juntamas ir suvokiamas kontrastas tarp jų. Progresuojančią raumenų relaksaciją sudaro raumens įtampos atpažinimas, atpalaidavimas ir kontrasto tarp įtempto ir atpalaiduoto raumens suvokimas. Išmokęs atpažinti įtampą ir paleisti ją atpalaiduojant raumenis geba sumažinti kylantį stresą bei praktika veikia prevenciškai galimam stresui patirti, mažina jo patyrimo lygį.

Ši relaksacija yra tinkama tiek ir jauniems, tiek ir vyresniems žmonėms, tiksliau visiems, kurie atpažįsta kūno dalis, tad amžius nėra svarbus.

Šaltiniai:

  1. Khanna, A., Paul, M., Sandhu, J. S. (2007). Efficacy of two relaxation techniques in reducing pulse rate among highly stressed females. Calicut Medical Journal, 5(2), 23-25.
  2. Perminas, A., Pečiulienė, I., Jarašiūnaitė, G., & Gustainienė, L. (2014). Subjektyviai suvokto streso kitimas taikant progresuojančios raumenų bei biogįžtamojo ryšio relaksacijas studentų grupėje. Sveikatos mokslai: visuomenės sveikata, medicina, slauga, 2014, T. 24, Nr. 4, p. 22-33.
  3. Jacobs, G. D. (2001). The physiology of mind–body interactions: The stress response and the relaxation response. The Journal of Alternative & Complementary Medicine, 7(1), 83-92.