Senelių globa, slauga
2018-07-27 by Jolanta Dulinskienė *Straipsniai

Lavinkime atmintį kasdien

Ne paslaptis, jog su laiku daugelio žmonių atmintis ir dėmesys gali suprastėti.

Tačiau kiek žmogus geba atsiminti ir kiek laiko išlaikyti dėmesį priklauso labiau nuo jo kasdienės veiklos.

Tyrimai rodo, jog kasdienis laiko skyrimas gaminant maistą pareikalauja nemažai kognityvinių funkcijų atlikimo (planavimo, kontroliavimo, atminties, dėmesio), tad galima stebėti, jog įvairios veiklos, kuriose reikalingas dėmesys, atmintis, supratimas skatina geresnį funkcionavimą.

Norint išlaikyti geresnę atminti ir dėmesį vyresniame amžiuje svarbu įsitraukti į įvairias žmogui įdomias veiklas, tai gali būti ir važinėjimasis dviračiu, žaidimas šachmatais, kryžiažodžių pildymas ir panašiai.

Tyrėjai nurodo, jog net atliekant įprastas veiklas be papildomų priemonių galima lavinti atmintį, pvz. einant į parduotuvę nuspręskite, kokių produktų jums reikia, suskaičiuokite, kiek jų yra (pvz. 5), pabandykite juos įsiminti, eikite į parduotuvę be sąrašo, atsiminkite tik skaičių 5.

 

Nuėję prisiminkite produktų skaičių 5 ir pabandykite atsiminti, apie kokius produktus galvojote, kai buvote namie ir mintyse darėte sąrašą.

 

Jei nepavyko atsiminti visų, pabandykite užsirašyti ant lapelio daugumą produktų, o atsiminti mažesnį skaičių, pvz. 3 iš 5 ir juos atgaminti nuėjus apsipirkti.

Kitas būdas galėtų būti išėjus iš namų pasirinkti automobilį ir įsidėmėti jo valstybinius numerius, grįžus iš parko ar parduotuvės prie namų pabandykite atsiminti, koks buvo pilnas numeris.

Taip pat lavinti atmintį galima ir žiūrint televizorių. Pažiūrėjus filmą ar serialą pabandykite pagalvoti apie pagrindinius veikėjus ir prisiminti jų vardus.

 

Tad svarbu nepamiršti įdomių individualių veiklų, kurios ugdo dėmesingumą ir atmintį, bei skirti laiko atminties lavinimui atliekant įprastas veiklas, bet tuo pačiu pridedant lengvo žaidimo formą.

 

Šaltiniai:
1. Cavallini, E., Bottiroli, S., Capotosto, E., De Beni, R., Pavan, G., Vecchi, T., & Borella, E. (2015). Self‐help memory training for healthy older adults in a residential care center: specific and transfer effects on performance and beliefs. International journal of geriatric psychiatry, 30(8), 870-880.
Requena, C., Turrero, A., & Ortiz, T. (2016). Six-year training improves everyday memory in healthy older people. Randomized Controlled Trial. Frontiers in aging neuroscience, 8, 135.