Demencija = Alzheimerio liga?
2018-04-18 by Jolanta Dulinskienė *Straipsniai

Demencija = Alzheimerio liga?

Buvusiame straipsnyje aptarėme tai, kas yra Demencija, kokie yra jos pagrindiniai simptomai bei dėl kokios priežasties šie simtomai atsiranda.

Šį kartą norime Jūsų paklausti, ar žinote kuo skiriasi demencija nuo Alzheimerio ligos?

Ar demencija gali atsirasti be Alzheimerio ligos? O gal demencija ir yra Alzheimerio liga?

Alzheimerio liga – nežinomos kilmės smegenų liga, kuriai būdingi saviti neurologiniai ir neurocheminiai pakitimai, sukeliantys sergančio asmens smegenyse ryšių tarp neuronų (smegenų ląstelių) irimą,  dėl ko pakinta asmens atmintis, dėmesio koncentravimo galimybės, bendravimas ar net charakteris (TLK-10, 2015).

Alzheimerio liga ganėtinai plačiai paplitusi tarp vyresnių nei 65 m. žmonių, ja serga apie 30 mln. žmonių visame pasaulyje.

Ši liga yra pagrindinė demencijos (kitaip dar vadinamos senatvine silpnaprotyste) priežastis.

Tačiau, nors šiai dienai nėra aiškios tikslios priežastys, kodėl asmenys suserga šia liga, yra išskiriami veiksniai, padidinantys riziką Alzheimerio ligai:

  • Amžius – tai vienareikšmiškai stipriausias rizikos veiksnys.
    Didžioji pacientų dalis, kuriems buvo diagnozuota demencija sergant Alzheimerio liga, buvo 65 metų  ir vyresni asmenys.
  • Genetinis pagrindas – asmenys, kurių artimieji sirgo ar serga Alzheimerio liga, turi didesnę riziką nei tie, kurių šeimoje nebuvo susirgimų atvejų.
  • Galvos ir smegenų traumos – stiprūs ir pasikartojantys galvos sutrenkimai gali turėti didelės įtakos Alzheimerio ligos vystymuisi ateityje.

Tačiau svarbu orientuotis ne į tai, kodėl susergama, o į tai, ką daryti, kad nesusirgti, bet apie tai jau kitame mūsų straipsnyje.

Šaltinis – https://www.alz.org/alzheimers_disease_causes_risk_factors.asp